Aile Dizimi Terapisi & Sertifikalı Eğitimler

Her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi?

Her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi?

İçindekiler

SORU: Bizi rahatsız eden her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi?

Her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi? Sizi rahatsız eden her durumda aile dizimi kullanılmaz. Aile dizimi sorunlarınızın sebepleri eğer sistemik birtakım olgularla alakalıysa kullanılmalıdır. Sorunlarınızın sistemik kökleri olup olmadığı çalışma esnasında belli olacaktır. Çalışma yapılmadan bunun anlaşılması çoğu durumda söz konusu değildir.
Ancak çalışmaya başlamak için dahi bazı kriterler gereklidir. Örneğin sorduğunuz sorudaki gibi, bu kadar geniş ve ucu açık bir soru için kesinlikle aile dizimi kullanılmaz. Aile dizimi somut ve hayatınızın diğer tüm alanlarını da etkileyen çok önemli ve temel soruların yanıtları için kullanılırsa esas faydanın gözlemlenebileceği bir çalışma alanıdır.

 

Fakat doğal olarak, temel ve yaşamsal olan birtakım konuların neler olabileceği konusunda net bir fikri olmadan insanlar bu çalışmalar katılırlar ve bu sorunuzdaki gibi oldukça genel ve çok fazla nedene dayanabilecek kökleri olan sorularla karşımıza çıkabilmektedirler.

 

Şayet katılımcı sorunlarını somuta indirgeyebilecek durumda değilse ve tanımlayamıyorsa bunun en temel sebebi o sorunlarıyla yüzleşmek için hazır olmamasıdır. 

 

Oysa aile dizimi sorunlarının temel sebeplerini ve saf gerçekliği görmeye hazır olan insanlar için fayda sağlamaktadır.

Her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi?

Her sorunda aile dizimi kullanılabilir mi?

 

 

Örneğin bir kimse, “İşlerimde kolay kolay tutunamıyorum, sürekli iş değiştiriyorum ama nedenini bilemiyorum” diyorsa bu yeterlidir. Bu kişi ile çalışma yapmak mümkün olacaktır. Ancak sadece kişi, “Canım sıkılıyor çalışmak bana göre değil…” gibi genel bir ifade ile geliyorsa ve çalışma esnasında sorulacak sorulara geçiştirici yanıtlar veriyorsa ve esas konunun ne olduğunu görmeye isteksiz davranıyorsa o kişi ile çalışmak doğru olmayabilir. 

 

Yukarıdaki her iki sorunun da sebebi aynı olabilir ve çalışma yapıldığında aynı fayda sağlanacak olabilir. Ve sonuçta aynı düzeyde soru yanıtlanmış olacaktır ama birincisinde çalışma yapılması anlamlıyken ikincisinde çalışma yapmak o kişi için o an anlamsız olacaktır. Çünkü kişi sorunlarının yanıtlarını görmeye de gördükleriyle hayatını değiştirmeye de istekli değildir o an için. Belki bir süre sonra daha hazırlıklı olabilir. Ve o zaman o kişi ile çalışmak daha anlamlı olabilir.

 

Özet olarak, bir insanın tüm sorunlarının yanıtları bu çalışmayla bulunamaz. Bu çalışma sorunlarının ailevi kökenlerini anlamak için istekli olan insanların somut ve önemli addelilen sorunlarının yanıtlarının bulunmasında verimli olarak kullanılır. Aklımıza gelen herhangi bir problem için ve canımız her istendiğinde aile dizimi açılması doğru ve anlamlı değildir. 

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Etmeyi Unutmayın