Aile Dizimi Terapisi & Sertifikalı Eğitimler

Şimdi Oluşan Sorunlar İçin Neden Geçmişe Bakılıyor?

Şimdi Oluşan Sorunlar İçin Neden Geçmişe Bakılıyor?

İçindekiler


        Şimdi Oluşan Sorunlar İçin Neden Geçmişe Bakılıyor? Yaşadığımız her şey için aile dizimi mi öneriyorsunuz? Oysa durum bugüne ait ve çözümü de şimdiyle ilgili olamaz mı?

Öncelikle, hiçbir zaman yaşadığımız her şey için aile dizimi önermiyoruz. Sadece belirli problemlerin sistemik kökenlerini anlamak ve şifalandırabilmek için bu çalışmayı önerebiliriz.

Diğer yandan, bu sorunun yanıtı oldukça kapsamlı olmak zorundadır. Sadece aile dizimini içermeyen birtakım yaklaşımlara ve azıcık da olsa felsefi birtakım tartışmalara da gebe bir soru.

Çerçeveyi biraz dar tutabilmek ve aile dizimi sınırlarını fazlaca aşmamak kaydıyla bir “sorun” nedir “durumlar” nasıl oluşur konusunda biraz konuşmak gerekecek. Bir insan nasıl oluşur ve nasıl bir kişilik ortaya çıkar kısaca düşünmemiz gerekecek.

Bir insanı oluşturan pek çok öge ona ailesi tarafından verilir. Her şeyden evvel bedeni genetik materyaller aracılığıyla ailesinden ona gelir. Ailesinin genetik özelliklerinin bileşimi çevresel etkenlerin de katkılarıyla o kendine has bireyi yaratır. Ayrıca kişi anne babası aracılığıyla onların hayata bakışını, inançlarını, değerlerini, onların kendi anne ve babalarından öğrendiklerini ve getirdiklerini de doğrudan yahut dolaylı olarak edinir.

Bir insan kendisini ne kadar özgün ve biricik hissederse hissetsin –ki hakikaten, özünde öyledir- aslında kendisinden evvel mevcut olan koşulların içerisinde doğar. O koşullar genetik, psikolojik, ekonomik, kültürel ve dini pek çok etken içerir ve kişi bu çevresel etkilere maruz kalarak şekillenir.

Bunun anlamı şudur: ânın içerisinde karşımıza çıkan sorunların pek büyük bir kısmını yaratan etkenlerin kökenleri biz doğmadan beridir var olan pek çok faktörle alakalıdır. Evet, çözüm her zaman içinde var olduğumuz anda mevcuttur.

Ancak kökenleri o ânın öncesinde mevcut olan ve biz doğmadan beridir var olan pek çok faktör bizi fark etmesek de bizleri etkilemektedir.

Aile dizimi geçmişte olan olaylara odaklanıyor gibi görünse de bunu her zaman bu anın içerisinde farkındalığımıza sunar. Ve biz doğduğumuzda çoktan olup bitmiş olayların bizim kişiliğimizi ve duygu dünyamızı bilinçdışı bir şekilde nasıl etkilediğini şimdi ve burada anlarız.

Mesele durumların ve sorunların hangi ana ait olduğu değildir. Mesele her zaman için bizim sorunları yaşarken onların çözmeyi ve anlamayı arzuladığımız hakiki sebeplerini gerçekten algılayıp algılayamadığımızda yatıyor.

Şimdi Oluşan Sorunlar İçin Neden Geçmişe Bakılıyor?

Şimdi Oluşan Sorunlar İçin Neden Geçmişe Bakılıyor?

Bir sorun hiçbir zaman ânın içerisinde gerçekleşemez. Sorunlar her zaman geçmişten kaynaklanmak zorundadır. Anda sadece çözüm mümkündür. Ve aile diziminde yapılan şey bütünüyle budur: Kökleri geçmişte olan sorunlarımızı anlamak üzere ailemizin geçmişine bakmak.

Ailemizde yaşamış ya da yaşamakta olan ve bizden yahut sorun ortaya çıkmadan evvel var olan gerçek insanlarla bizim yaşadığımız sorunun arasındaki bağlantıyı ortaya çıkartmak.

Bunu anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz. Biz bir gölün yüzeyindeyiz ve suyun yüzeyinde üzerinde durduğumuz kayık su alıyor. Şimdiki ânı suyun yüzeyi olarak düşünecek olursak ve sorunu suyun yüzeyinde ararsak olacak şey batacağımız ve sorunu daha da ilerideki bir zamana da taşıyacağımızdır. Oysa sorun yüzeyin görünmeyen derininde (teknenin altındaki bir delikten kaynaklanmakta) yani geçmişte yatmaktadır.

Aile diziminde yaptığımız şey sorunu anlamak üzere derine inmek ve suyun dibine dalıp bakmaktır. Elbette suyun dibinde kalmanın ve orada bir şeyleri düzeltmeye çalışman anlamı olmayacaktır. Sadece sorunu görüp tespit etmek üzere geçmişle bu an içerisinde bir bağ kuruyoruz. Ve var olabileceğimiz tek zaman olan anın içerisinde hayatımıza devam ediyoruz. Ancak dipte ne olduğunu anlamak üzere bir dalış gerekli olabiliyor.

İçinde bulunduğumuz an yaptığımız şeyler sonrası için bir sorun teşkil edebilecektir. Ne ekersen onu biçersin deyişinde olduğu gibi… Tüm karma felsefesini de özetleyen bu deyişte olduğu gibi bizden evvel yaşamış olan aile üyelerimizin yaşadıkları bizim hayatımız da dâhil olmak üzere gelecekte birtakım sonuçlar üretmektedir.

Bunu ortaya çıkartıp bu an içerisinde anlamlandırabilmek üzere aile dizimi çalışması yapıyoruz. Yoksa geçmişteki herhangi bir sorunu başka bir zamanda ve başka kişilerle çözmeye yeltenmiyoruz. Bu hem anlamsız olurdu hem de imkânsız.

Sadece bizim aile sistemimize dâhil olan aile fertlerinin başına gelmiş olayların bugüne kadar uzayan etkilerini anlayarak ve anladığımız şeyi simgesel olarak bilinçaltımıza kaydederek bu an içersinde var olan bir insan olarak şimdide çözüm bulmuş oluyoruz. Çözüm her zaman için şimdide gerçekleşiyor kısacası.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Etmeyi Unutmayın