Aile Dizimi Terapisi & Sertifikalı Eğitimler

Aile Dizimi Nedir?

İçindekiler

Aile ilişkileri açısıdan önemli bir yere sahip olan aile dizimi nedir? Konusu yazımızın devamında detaylıca işlenmiştir. Bert Hellinger’ın yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkan bu terapi biçimi aslında bizim geçmişimizle ilgilidir. İçsel dünyamızla ilgilidir ve psikolojiyle ilgili bir kavramdır. İnsan geçmişinde yaşadıklarından etkilenebilir ve bunu geleceğine yansıtabilir. İşte bu dizim bunu çözmek için var. Ayrıca bu terapi bize İngilizce’den geçmiştir. İngilizce karşılığı ise “Family Constellation” olarak bilinmektedir.

Aile dizimi nedir yaklaşımına göre insan toplumla birliktedir ve bu toplum içerisinde aile ana merkezdir. Bu nedenle kişi psikolojisi üzerinde ailede yaşadığı travmalar, çözülmeyen sorunlar büyük rol oynar. Aile kavramı sadece anne, baba ve çocuklardan oluşmaz. Kişiye bakan bir bakıcı da aile statüsündedir. Bu da kişinin psikolojisini şekillendirebilir. Kişinin aile fertlerinden birini kaybetmesi de büyük bir psikolojik sorun yaratabilir. Bir ailenin geçmişiyle birlikte kurduğu bağ aile dizimini ortaya koyar.

Aile Dizimi Terapisi Nedir?

Aile dizimi terapisi aileden kaynaklı sorunların çözümüne ön ayak olan bir terapidir. Bu terapide kişinin iç dünyasına önem verilirken aile de konuya ortak olur. Ailede yaşanan çatışmalar, kişi üzerinde oluşturulan travmalar, kaoslar ve daha sayamayacağımız birçok problem kişi psikolojisine etki eder. Bu etkiler belirli davranışlarla ortaya çıkar ve bu terapi sayesinde çözüme kavuşturulur.

Aile dizimi nedir terapisinde geçmiş nesilden kalan sorunların kişiden kişiye aktarıldığı kabul edilir. Yani geçmiş aile yapıları bugünkü aile yapısının davranışlarına etki eder. Bu terapide bu aktarım sürecinin detayları araştırılır ve doğru bir yol bulunur. Bu terapiye göre aile içi problemlerin kökeni geçmişe dayanır ve çözüm de yine burada saklıdır. Sorunlar ortaya çıktıkça çözüme bir o kadar daha yaklaşılır. Uzmanlar bireyin iç dünyasını detaylıca inceleyeceğinden uzun bir terapi süreci olabilir.

Aile Dizimi Terapisi Nasıl Uygulanır?

Aile dizimi terapisi farklı şekillerde uygulanabilir. Kişiler bireysel veya bir grupla bu terapiye alınabilir. Bu gruplar içerisinde çiftler veya çocuklar yer alabilir. Bunun için de bir soy ağacı oluşturularak detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Daha sonra kişinin sorunlarına önem verilir. Sorunlar dinlendikten sonra hangi noktanın üzerinde daha çok durulacağı belirlenir. Gruplar içerisinden uygun özelliklerine göre temsilciler seçilir ve bu temsilciler kendisine bir yer edinerek o bölümde bulunur.

Bu terapide temsilciler mesafeyi kendileri belirleyebilir. Bu düzende kişilerin oturdukları yere göre bazı sonuçlar da ortaya çıkacaktır. Örneğin, çocuk anne yanına oturduysa kendisini ona daha yakın hissediyor olabilir. Burada önemli olan duygu ve düşüncelerin detaylı olarak incelenmesidir. Kişiler arasındaki temaslar ve konuşmalar ciddi şekilde incelenir. En ufak detay bizlere çok büyük şeyler anlatıyor olabilir. Bu sayede aile dizimi konusunda yavaş yavaş sonuca doğru gidilir.

Aile Dizimi Terapisinde Yaş Sınırı

Aile dizimi terapisi için yaş önemli bir ayrıntıdır. Genellikle küçük yaşlarda başlayan sıkıntılar vardır. Bu sıkıntılarda eğer çok büyük bir problem yoksa 16 yaş beklenmelidir. 16 yaşın altındaki çocuklarda aile üyelerinin dizim yaptırması çok daha doğru olacaktır. Burada sorunun çözümü için aile üyeleri büyük ipuçları verecektir. Ailenin duyguları bu terapiye göre miras olarak alınır ve nesilden nesile aktarılarak sürdürülür. Bu yüzden aile üyelerinin bu dizime katılması son derece önemlidir.

Bazen problemler bizim anlamadığımız şekilde gelişebilir. Bir miras paylaşımı konusu bile çocuklar arasında sıkıntılar çıkarabilir. Kişiler bu durumu içlerine atabilirler. Hakkının yendiğini düşünen kişi ilerleyen yaşamında eli daha sıkı biri haline gelebilir. Bu  durumlar sonradan açığa çıkar ve aile dizimi bu hususlarda yardımcı olur.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Etmeyi Unutmayın