Aile Dizimi Terapisi & Sertifikalı Eğitimler

Aile Dizimi Örneği

İçindekiler

Aile Dizimi Örneği aşağııdaki videoda Psikolojik Danışman Erdoğan Şemsiyeci’nin yapmış olduğu bir Aile Dizimi çalışmasın yer almaktadır. Bu örnekte Danışan parasal olarak yaşadığı bazı sorunlarını anlamak ve çözümlemek üzere başvurmuştur. Yapılan çalışmada özet olarak para olarak yaşadığı deneyimi babasının temsil ettiğini ve arzu ettiği, elde etmek istediği şeyleri de annesinin temsil ettiği bulgulanmıştır.

Yapılan çalışmada görüldü ki anne babanın ilk ilişkisi, evliliği ile huzurlu olamadığından oğlunu babasından ayrı tutmakta ve eşi yerine koymaktadır… Bu kilitlenmeden özgürleştiğinde danışan artık baba ve anne arasında daha sağlıklı bir denge yaşamak imkanı bulmuştur. Bu sayede anne ve babanın temsil ettiği para ve tatmin duygusu da birbiriyle ç.elişkili olmaktan kurtulmuştur…

Çalışmadan belirli bir süre sonrasında danışan parasal sıkışıklıklarını bittiğini bildirmiştir.

Aile dizimi örneği, aile dizimi yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilen konulardan biridir. Psikolojide pek çok farklı terapi yöntemi mevcuttur. Doksanlı yıllarda ortaya çıkan aile dizimi terapisi de son zamanlarda sıklıkla uygulanan terapi ekollerinin arasındadır. Aile dizimi, kendi içinde organik bir yapıya sahip olan sistemde bugüne kadar tasarlanmış en derin ve güçlü terapilerdendir. Ailenin kuşaklar boyunca birbirine görünmez bağlarla bağlı olduğu anlayışına dayanmaktadır. Bu terapi yöntemi, kişiye pek çok fayda sağlamaktadır. Peki, nasıl bir aile dizimi örneği verebiliriz? Gelin bir göz atalım.

Aile Dizimi Terapi Yöntemi Örneği Nedir?

Aile dizimi örneği hakkında bahsedecek olursak, terapi yönteminde kişinin mevcut sorununu çözmek için aile bireylerinin de terapiye katıldığını söylemek mümkündür. Aile dizimine başlamadan önce bireysel terapi mi grup terapisi mi istediğinize bir karar vermeniz gerekmektedir. Bireysel terapide yalnızca kişi ve terapist olurken, grup terapisinde ise seans hiç birbirini tanımayan insanlarla birlikte geçmektedir. Bu kişiler aile üyelerini temsil etmektedir.

Kişi, terapi esnasında belli başlı resimleri ve özellikleri aile üyeleri ile eşleştirmektedir. Bu terapide çeşitli resimler ve fotoğraflar kullanılmaktadır. Bu nokta her resim ve görsel bir duyguyu simgelemektedir. Terapist, seçilen çizimlere bakarak hastanın sorunları ile ilgili çıkarımlarda bulunmaktadır. Buna göre de bir tedavi yöntemi seçmektedir.

Aile Dizimi Örnekleri Nelerdir?

Aile dizimi üç temel hareketle çalışmaktadır. Denge, düzen ve aidiyet noktalarından biri zarar görmüş ise aile, para, kariyer, sosyal ve özel ilişkiler kişiyi de etkilemektedir. Örneğin bir kişinin her defasında kurmuş olduğu işin iflasla veya başarısızlıkla sonuçlanması, kendi kök hikayesinde birini öldürmesidir. Yine bir kişinin psikoloji rahatsızlığının bulunmasıyla 3. kuşaktaki bir tecavüz hikayesinin ürünü olabilmektedir. Kişinin özel ilişkisinin bitmesi yaşanan aile sorunlarından, ailedeki göç hikayesinden kaynaklı da olabilmektedir. Ailenin geçmişinden gelen olaylar ve aile dizimi örnekleri daha da çoğaltılabilmektedir.

Aile Dizimi Tekniği Nasıl Uygulanır?

Aile dizimi örneği bir grup katılımcı daire şeklinde oturmaktadır. Danışman, danışandan katılımcılar arasından aile üyelerini temsil edecek temsilciler seçmesini istemektedir. Danışan bu temsilcileri alana yerleştirmektedir. Bu noktada dinamik ilişkilere ulaşılmakta ve duygular deneyimlenmektedir. Aile üyelerini temsil eden ve danışanı daha önce görmemiş bu temsilciler o kişinin duyguları ile hissetmekte ve bunları ifade etmektedir.

Aile dizimi örneği uygulanan bu örnekte temsilcilerin pasif olası söz konusu değildir. Dolayısıyla da her aile diziminde, hem danışan hem de temsilciler aktif bir şekilde alandadır. Her seansta hem danışan hem de temsilciler şifalanmaktadır. Aile dizim örneği aynı zamanda temsilciler konuyu bilmemektedir. Böylelikle temsilciler, kendi zihinlerinden ve egolarından bağımsız şekilde hareket etmektedir. Rahatlıkla ve kolaylıkla alandaki enerjiye odaklanmaktadır. Bu noktada danışanlar da kendilerini rahat hissedecekleri bir alanda terapi görebilmektedir.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Etmeyi Unutmayın