Aile Dizimi Terapisi & Sertifikalı Eğitimler

BİR AİLE DİZİMİ HİKAYESİ: ZEYTİN AĞACI DİZİSİ

İçindekiler

Netflix’te yayınlanan Zeytin Ağacı Dizisi Aile Diziminin Türkiye’de tanınması için büyük bir kapı araladı. Dizide “köken aile açılımı” olarak adlandırılmış olan yöntem, Aile Dizimi Yöntemidir. Köken Aile Açılımı normalde Aile Dizimi için kullanılan bir terim olmamasına rağmen, tahmin ediyorum ki senaristler çeşitli çekinceler veya kendilerince makul sebeplerden olsa gerek böyle bir tanımlayıcı isimlendirme yapmış olmalılar.

Aslında Köken Aile Açılımı oldukça betimleyici bir isimlendirme olmuş. Ancak Aile Diziminin tüm alanlarını kapsayan bir isim de değildir Köken Aile Açılımı. Çünkü biz Aile Diziminde sadece keken aile geçmişini açmakla kalmayız. İlişki sistemini yani hayatımıza kendi tercihlerimizle aldığımı insanların da açılımlarını yaparız.

Dizide çok başarılı bir biçimde gösterilmiş olan yöntem elbette tam olarak Aile Dizimi Akademisi’nde öğrettiğimiz ya da uyguladığımız şekli taşımıyor ki bu son derece normal bir şeydir. Terapistten terapiste, ya da ekolden ekole aile dizimi yani köken aile açılımı uygulamaları küçük farklılıklar gösterebilir. Tıpkı varılacak bir yere erişmek için çok farklı rotalar mümkün olduğu gibi köken aile açılımı ya da aile dizimi ile erişilecek nih ai hedef sonuçta aynıdır: Geçmiş olayların bugünkü kadersel döngülerimiz üzerindeki etkileri açığa çıkartmak ve mümkünse iyileştirmek

Bu açıdan baktığımızda dizide kullanılan yöntemin ismi olarak kullanılan Köken Aile Açılımı ile Aile Dizimi terimleri arasındaki farktan daha büyük olmayan bir fark mevcut diyebiliriz iki yöntemin uygulanışı arasındaki fark için.
Sinematografi açısından da teknik detaylar açısından da gerek bir izleyici gerekse de bir aile dizimi uzmanı ve eğitmeni olarak ortaya çıkan sonucun oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Köken Aile Açılımı

Geçmişle, aile dizimine başladığım zamanlarla kıyasladığımda gelinen bu noktanın inanılmasının oldukça güç olduğunu itiraf etmeliyim. Dizideki Ada karakterinin başlardaki tepkisine benzer tepkiler dışında insanların aile dizimini duyduğunda gösterdiği tepki çok benzerdi. Çalışmalara insan bulmak için atmadığımız taklalar kalmazdı… Bahsettiğim zamanlar 2000’li yılların başlarıydı.

Bırakın köken aile açılımı ya da aile dizimi yöntemlerini, en temel meditasyon yahut yoga uygulamalarını dahi anlatmak için neler çektik. Oysa şimdi bu kadar kaliteli bir yapımı çekmek, doğrudan aile dizimi deneyimlerini göstermek, doğru şekillerde aktarmak mümkün olabildiği gibi bir de bu diziyi Netflix platformunda yayınlayıp belki de tüm dünyada yöntemin anlaşılmasına hizmet edecek kadar iyi bir iş çıkartılabiliyor.

En başlarda hocam Svagito Liebermaster’ın Türkiye’deki ilk çalışmasında 6-7 kişi zor bulmuştuk çalışma için. O da bedavadan olsa bile, çoğu insanı zorla kolundan tutup salona atmak biçiminde gerçekleşebilmişti. Şimdi ise dünya çapında bir dizi özellikle köken aile açılımı adıyla da olsa çekilebiliyor ve dünyaya bile bunu sunabiliyoruz.
Dizi sektörümüzün aşırı iyi bir noktaya gelmiş olması mıdır bunun sebebi yoksa Türkiye’deki insanların psikoloji ve ruhsal çalışmalara olan büyük ihtiyacı mıdır bunun sebebi bilinmez. Muhtemelen ikisinin de geçerli olduğu bir durumdayız ülke olarak ve kitlesel olarak bu gibi diziler aracılığıyla tedavi oluyor gibiyiz.

Türkiye gibi henüz hala geniş kitlelerin terapiyle, psikologlarla, aile dizimiyle, köken aile açılımıyla vs. hiç tanışmadığı, hatta terapi ihtiyacı ya da ruhsal bir probleme ya da bakış açısına ihtiyaç duyduğunun dahi farkında olmadığı ülkelerde yapılan bu gibi bir hizmet inanın tarihsel seviyede etki yaratma potansiyeline sahiptir.
Aile Dizimini kitleselleştirebilme amacımız ve misyonumuzun önünün açılması için bu dizi muazzam bir fırsat gerçekten. Aile Dizimini (namı-ı değer Köken Aile Açılımı) pek çok açıdan oldukça isabetli bir biçimde geniş kitlelerin anlayabileceği ve hatta kesinlikle dikkat çekecek bir öyküye yedirerek aktarmayı başarmış. Bu anlamda senaristlere, yönetmenler, oyunculara ve tüm katkıda bulunan emektarlara tebriklerimizi iletiyoruz. İnşallah dizi çok geniş kitlelere erişerek kendi amaçladığının da çok ötesinde işlevlere sahip olacaktır.

Uzun yıllardır Aile Dizimi yapan ve bu yolda naçizane katkılarda bulunmaya çalışan bu yolun yolcusu bir terapist olarak oldukça sevindirici bir gelişme bu dizinin yayınlanmış olması. Bu vesileyle aile dizimi çalışmalarımız ve eğitimlerimiz de genişleyerek devam edecek ve çok daha fazla insan bu alana yönelecektir.
Hem iyileşmek hem de özgürleşmek için herkesin en az bir kez köken ailesinin ya da ilişki sisteminin bir gün açılması dileğiyle.

Psk. Dan. Erdoğan Şemsiyeci

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Etmeyi Unutmayın